TVHB nin Maliye Bakanlığına Yazısı

T.C.
HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞINA
18.03.2020 tarihinde Cumhurbaşkanımızın başkanlığında düzenlenen Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı sonrasında yapılan açıklamada ; “Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkeye yayılan Korona Virüs (COVID-19) salgınından doğrudan etkilenen mükelleflerin Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ödemeleri gereken muhtasar (ücret, kira, serbest meslek kazancı dâhil olmak üzere muhtasar beyanname ile beyan edilen tüm tevkifatlar) ve katma değer vergilerinin (katma değer vergisi ve katma değer vergisi tevkifatına ilişkin olanlar) ödemelerinin 6 ay ertelenmesine yönelik olarak gerekli çalışmalar yapılmaktadır.
Bu kapsamda bahse konu ödemeleri 6 ay süre ile ertelenen mükelleflerin faaliyet alanları ana hatları ile aşağıda yer almaktadır.
Söz konusu faaliyet alanlarına yönelik detaylı açıklamalar ile uygulamaya ilişkin esaslar ileride yapılacak açıklamalarda duyurulacaktır.
Mücbir Sebep Halinde Faydalanacak Mükellef Grupları

  1. Perakende Ticaret ve Alış Veriş Merkezleri
    Market, büfe, bakkal, şarküteri, manav, dondurmacı, tuhafiye, kasap, inşaat malzemeleri satışı, küçük ev eşyaları ile beyaz eşya satışı, mobilya satışı, ev tekstili, kitap ve kırtasiye, gazete ve dergi, ayakkabı ve giyim eşyası perakende satışı, oyuncakçı, tıbbi ve ortopedik ürünler, eczane, kuyumcu, çiçekçi, pazarcılar, balıkçılar, pastane ve fırınlar, kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinin satışı vb. her türlü ürünün perakende olarak satışına yönelik faaliyetler ile alışveriş merkezleri ve buralarda perakende satış faaliyetinde bulunanlar” denilmektedir.
    Birinci maddede belirtilen meslek veya faaliyet guruplarında mesleğini muayenehane, poliklinik ve hayvan hastanesi bünyesinde serbest olarak icra ederek, veteriner hekimlik ve hayvan sağlığı hizmetleri kapsamında tıbbi ürün satışı yapan meslektaşlarımızı kapsayıp kapsamayacağı konusunda netlik bulunmaması uygulamada bir takım farklılıklara ve mağduriyetlere yol açacaktır. Bu çerçevede kamuoyuna ilan edilen bu ve benzeri düzenlemelerde benzeri faaliyetlerde bulunduğumuz eczacılık meslek grubu ifadesi gibi veteriner hekimlik meslek gurubunun da açık bir şekilde yazılması ve söz konusu önlemler çerçevesinde meslek mensuplarımızın da olası mağduriyetlerinin giderilmesi hususunda; Gereğini arz ederim.
    Ali EROĞLU
    TVHB Merkez Konseyi Başkanı