Coronavirüs ile ilgili Tedbirlere Dikkat Edelim

Koronavirüs tedbirleri kapsamında üyelerimiz kliniklerin ve diğer çalışanların durumlarını merak etmektedirler. Şimdiye kadar pek çok zoonoz hastalıkla mücadele eden veteriner hekimlerin bugün de bu mücadelede etkin rol alması, devam eden hayvan hastalıklarını da bir kenara bırakmalamaları gerekmektedir. TVHB bakanlıklara çeşitli yazılar ile durum daha ciddi tedbirler-sokağa çıkma yasağı almak gerektiğinde veteriner hekimlerin bu kapsam dışında bırakılmaları talebini iletmiştir. Ancak henüz netleşen bir karar bulunmamaktadır.
Hekimlerin maske, tek kullanımlık önlük dahil her tür önleyici tedbirle çalışmaları sosyal medyada bu önlemleri görmezden gelerek çalıştıklarını gösterir paylaşımda bulunmamaları gerekmektedir. Hasta sahipleri kliniklerde bekletilmemeli gerekirse teker teker kliniklere alınmalıdır. Oturma yerleri iptal edilmelidir. Hastaya giden hekimlerimizin hasta sahibi veya hastanın bulunduğu yerde yurt dışı geçmişli bulunan insanlarla teması önlemelidir. Maske bulunması kolaylaşana kadar maskelerin günlük dezenfekte edilerek kullanılması, maskesiz ve tek kullanımlık giysiler ile müdahale edilmesi gerekmektedir.
TVHB nin bakanlıklara yazdıkları yazılar da aşağıda bulunmaktadır. Hasta olmadan bu süreci atlamaları dileğiyle tüm üyelerimize duyurulur.