Hayvancılık ve Tarım Alanları Belirlenmeli

Veteriner hekimler olarak sayımız her yıl artmakta ve gerek bakanlığa gerekse de il müdürlüğüne ilimizdeki hayvan sağlığı alanlarında ortak çalışmamız gerektiğini iletmekteyiz. Bu durum veteriner hekimlere para kazandırmak şeklinde yorumlanmakta, problemlerin azaltılmasına katkısı dikkate alınmamaktadır.

Oysa ki hayvan sağlığı ile zaten uğraşmakta olan bir meslek grubunun ‘yapılamayan veya eksik yapılan’ alanlarda hayvancılığın ve ülkemizin yararına kullanılmasını talep etmekteyiz.  Konu ile ilgili farklı projeler üretmek, birlikte çalışmayı artırmak gerekiyor.

Her il mutlaka hayvancılık bölgeleri oluşturmak zorundadır. Rastgele yerlere yapılan işletmeler 20-30 yıl sonra şehrin veya sanayinin baskısı altında kalmaktadır. Tarım ve hayvancılık önemli kayıplar yaşamaktadır. Pek çok ilçe ve ilde merkezde kaybolan hayvancılığın yerine şehir dışında bölgeler oluşturulamamıştır. Her hayvancılık işletmesinin kendi imkanları ile işletmesini başka alanlara taşıması beklenmiştir. Tarım ve hayvancılık alanlarını konut ve sanayi ile karşı karşıya gelmesi engellenmelidir. Bunun için de en önemli iş tarım ve hayvancılık alanlarının belirlenmesi, bu alanlara doğru da konut ve sanayinin gelmemesi gerekmektedir. Tarımı ve hayvancılığı tehdit eden görünen problemlerin yanında uzun süreli ve çoğunlukla dikkat edilmeyen bu gibi dip dalgaların da dikkate alınması gerekmektedir.

Hastalıkların azaltılması ve takibi için hayvan hareketlerinin takibinde farklı noktalarda ‘sevk kontrol’ veya ‘karantina alanları’ oluşturulmalıdır. Afyon yolların kavşağı olduğu için ilimiz böyle bir uygulama için öncelikli olmalıdır. İlimizde bakanlık (TİGEM) bünyesinde damızlık tavukçuluk işletmesi kurulmasının faydalı olacağına inanıyoruz.

http://kocatepegazetesi.com/tr-tr/haberler/117351/hayvancilik-ve-tarim-bolgeleri-net-belirlenmeli